הודעות הדוברת 
29/11/2005
פרסים לחוקרים על מחקרים
אודות החוקרים ומחקרים:

ד"ר סלווה בולוס
ביה"ח האיטלקי, קהיר
ד"ר בולוס זכתה בפרס על מחקרה בנושא בדיקות שד בעולם המתפתח - המחקר המקדים בקהיר, המבקש לתת מענה לבעיה כאובה: סרטן השד, שהוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים במצרים, מאובחן על פי רוב בשלב מתקדם, ולכן שיעורי ההחלמה נמוכים ביותר. הפרוייקט שואף לעודד את המודעות למחלה ולחשיבותו של האיתור המוקדם, ובודק האם בדיקות שד נגישות, המבוצעות בקהילה במסגרת הרפואה הראשונית, יכולות לשפר את התמונה.
לצורך כך התמקד המחקר באוכלוסייה של כ-5,000 נשים בנות 35-64, המתגוררות באזור הסמוך לבית החולים האיטלקי בקהיר. הנשים הוזמנו להשתתף במחקר על ידי עובדות סוציאליות שקיבלו הכשרה מיוחדת ועברו מדלת לדלת. 4116 נשים נענו להזמנה, ובבדיקה הראשונה התגלה ביניהן שיעור גבוה של חולות: 4 לכל 1000 נבדקות (עם התאמה סטטיסטית על פי גיל). נשים אלה טופלו מיידית בביה"ח, דבר ששיפר מאוד את סיכוייהן להחלים מהמחלה. עם זאת, רבות מהנשים שהוזמנו סירבו להשתתף במחקר ולהיבדק. מאמצים נוספים שהושקעו ב"סרבניות" הניבו תוצאות מעודדות: המודעות ושיתוף הפעולה בקהילת היעד גברו, והמסקנות ייושמו באזורים נוספים.

פרופ' ריצ'רד ד. גלבר
מכון דנה-פרבר לסרטן, בוסטון
פרופ' גלבר זכה בפרס על שני מחקרים קליניים לשיפור הטיפול בנשים עם סרטן השד:
המחקר הראשון בודק טיפול חלופי לחולות שהגידולים שלהן אינם מגיבים לטיפול הכימותרפי הרגיל, המבוסס על קליטת הורמונים. במסגרת הטיפול החדש נוטלות המטופלות במשך שנה, דרך הפה, חומר הקרוי CM
((cyclophosphamide-methomexate, שמונע צמיחה של כלי דם חדשים, וקוטל בדרך זו את התאים הסרטניים. הטיפול באמצעות CM הניב תגובה משמעותית גם בגידולים במצב מתקדם, לצד תופעות לוואי מינימליות.
המחקר השני הוא פרוייקט בינלאומי המתמקד בנשים עם סרטן השד מתחת לגיל 40 מאחר והמחלה נדירה בגיל כה צעיר, מאפייניה הייחודיים של קבוצת גיל זו כמעט ואינם מוכרים. המחקר עוסק בנושאים ספציפיים המעסיקים את הנשים הללו, כמו פוריות, בלות מוקדמת ותפקוד מיני, במטרה לשפר את איכות חייהן של המטופלות הצעירות.

פרופ' יואב הניס
אוניברסיטת תל אביב
פרופ' הניס זכה בפרס על מחקרו: ביופיסיקה והדמיה של תאי סרטן השד בתרביות תלת-מימדיות על מנת לחשוף רשתות ממסר המעודדות ממאירות.
המחקר מבקש ליצור בסיס לגישה טיפולית חדשה, המתמקדת ברשתות הממסר הממוקמות בסביבת הגידול, ואחראיות על בנייתה - התקינה או הפתולוגית – של רקמת בלוטות החלב. לשם כך עושה המחקר שימוש בטכניקות מתקדמות המשלבות הדמיה וביופיסיקה, וכן בתרביות תלת מימדיות של תאים חיים, שיוצרות במעבדה תנאים דומים מאוד לסביבת הרקמות בתוך הגוף. הניסויים המתוחכמים יאפשרו לחוקרים לאתר הבדלים בין המסרים המועברים לתאים בריאים, לבין אלה המועברים לתאים ממאירים. בעתיד יהוו ממצאי המחקר בסיס לפיתוח חומרים המעכבים את פעילות חלבוני הממסר, ותוקפים בדרך זו את הגידולים הממאירים.

פרופ' יוסף קוסט
אוניברסיטת בן גוריון בנגב
פרופ' קוסט זכה בפרס על מחקרו בנושא האולטרה-סאונד ככלי לטיפול גנטי יעיל שאינו מבוסס על נגיפים, לסרטן השד. המחקר שואף לפתח שיטה חדשנית ויעילה לטיפול גנטי בסרטן השד, שנותנת מענה חדש לקושי מרכזי: החדרת החומר הגנטי הבריא לגנום של התאים הנגועים. עד כה בוצעה פעולה מורכבת זו בעיקר באמצעות וירוסים, שממזגים את המידע הגנטי שלהם בגרעין התא ביעילות רבה. כעת מציע המחקר החדש שיטה חלופית: החומר הגנטי מוזרק בסמוך לגידול, בתוך שתל העשוי מפולימר שמתפרק בהדרגה בתוך הגוף ומשחרר את החומר. לאחר מכן נחשף האזור לגלי אולטרה-סאונד, ופעולה זו מייעלת מאוד את תהליך התפרקות השתל, שחרור החומר הגנטי, וחדירתו לגרעיני התאים הממאירים. לגישה החדשנית יתרונות רבים. היא יעילה, בטוחה, ממוקדת ובלתי חודרנית. היא חוסכת מהמטופלות את תופעות הלוואי הקשות של הטיפולים הקיימים, משפרת את איכות חייהן, ועשויה גם להגדיל את סיכויי ההחלמה. מפתחיה מאמינים שייתכן בהחלט כי בעתיד תהפוך שיטתם לטיפול העיקרי והמוביל בתחום סרטן השד.

פרופ' סי. קנט אוסבורן
מכללת ביילור לרפואה ביוסטון, טקסס
פרופ' אוסבורן זכה בפרס על מחקרו בנושא עמידות לטיפול אנדוקריני. המחקר שואף לזהות את הגורמים לעמידותם של גידולים סרטניים בשד בפני הטיפולים ההורמונליים המקובלים, ולפתח טיפולים חדשים שייתנו מענה חלופי יעיל למקרים אלה. החוקרים גילו כי במקרים מסוימים נוצר קשר בין נתיב קולטן האסטרוגן, דרכו מתבצע הטיפול האנדקוריני, לבין נתיב קולטן גורם הגדילה של הגידול הסרטני. מצב זה מנטרל ככל הנראה את השפעת הטיפול, והחוקרים מציעים להתגבר על כך על ידי חסימה בו זמנית של שני הנתיבים. בניסויים שנערכו בעכברי מעבדה, הצליחה השיטה לחסל לחלוטין גידולים של סרטן השד שנלקחו מבני אדם. בעקבות ההצלחה ייושם ההליך בקרוב גם בחולות שנמצאו מתאימות. בנוסף, יעשו החוקרים שימוש בטכנולוגיות חדשות מתחום הגנטיקה כדי לקבל תביעות אצבע גנטיות מולקולריות של התאים הממאירים, לאתר מאפיינים גנטיים המנבאים את התנהגות הגידול, ובעיקר לזהות סימנים המעידים על עמידותו לטיפולים קיימים ויכולתו לשלוח גרורות.

פרופ' מרטין פיקאר
מכון ז'ול בורדה, בריסל
פרופ' פיקאר זכתה בפרס על מחקרה: תבניות ביטוי של גנים המאפשרות חיזוי של מהלך המחלה וסיכויי ההחלמה, במסגרת TRANSBIG/MINDACT: נתיב בינלאומי לשיפור תוצאות הטיפול בנשים עם סרטן השד. המחקר עושה שימוש בגישות גנומיות חדשניות, כדי לצפות מראש את התפתחות המחלה ותוצאותיה. שיטה אחת עוסקת בפיענוח תבניות רמת הביטוי של גנים שונים ב-DNA של התאים הממאירים, הליך המאפשר חיזוי מדויק הרבה יותר של סיכויי ההחלמה מאשר השיטות הקליניות-פתולוגיות המקובלות. היבט אחר של הפרוייקט עוסק באיתור גנים ונתיבים חדשים שיאפשרו חיזוי מראש של תגובה טובה או, מנגד, עמידות של הגידול לתרופות וטיפולים שונים - במטרה למקד את הטיפול, ולחסוך מהחולות מסע ייסורים של טיפולים בלתי יעילים רצופים בתופעות לוואי קשות.

פרופ' אומברטו ורונסי
המכון האירופי לאונקולוגיה, מילנו
פרופ' ורונסי זכה בפרס על מחקרו: הקרנות עם אלקטרונים במינון מלא תוך כדי הניתוח, במהלך כריתה חלקית של השד. במסגרת המחקר פותחה שיטת הקרנה חדשה למטופלות הזקוקות לרדיותרפיה לאחר ניתוח להסרת גידול סרטני תוך שימור השד, ללא כריתה מלאה. בשיטה החדשה מקבלת המטופלת מנת הקרנה בודדת אך רבת עוצמה במהלך הניתוח עצמו, במקום הקרנות יומיות במינון נמוך במשך 5-6 שבועות לאחר הניתוח. ההקרנה הבודדת ממוקדת יותר, ומקטינה משמעותית את חשיפת הרקמות הבריאות לקרינה. בנוסף חוסכת השיטה החדשה מן המטופלות טרחה רבה וגם הוצאות נסיעה, בתקופה הקשה שלאחר הניתוח.

הודעות נוספות
العربية   
Русский   
English